Bir Kuaförün çalışma alanı nasıldır?

Tipik salonlar ve saç kesme tesisleri çoğu kuaförün bulunduğu yerdir. Bu kuruluşlar alışveriş merkezlerinden lüks kaplıcalara kadar birçok alanda yer almaktadır. Bir kuaför salon çalışanı olarak çalışabilir veya sandalye alanını bağımsız bir yüklenici olarak kiralayabilir. Kuaförler ayrıca evlerinin, arabalarının dışında çalışabilir, hatta müşterinin evinde seyahat edebilir ve hizmet verebilir. Seyahat eden bir kuaför, sürekli bir müşteri tabanı oluşturan hastaneleri ve yardımlı yaşam tesislerini ziyaret edebilir.

Eğlence endüstrisi kuaförlük için en büyük ikinci pazardır. Filmler ve tiyatro gösterileri, aktörleri stilize etmek ve karakterlere dönüştürmek için personel üzerinde kuaförler kullanır. Müzik sanatçıları ve dansçılar gibi diğer sanatçılar da sahnelerin arkasında kuaför istihdam edecekler. Bazı kuaförler sadece bir kişi tarafından istihdam edilir ve sadece saçlarıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla birlikte seyahat eder.

Moda endüstrisi ayrıca fotoğraf çekimleri ve defileler için model saçlarını şekillendirmek için kuaförler kullanıyor. Fotoğraf çekimleri, kuaförü egzotik ülkeler ve zorlu iklimler de dahil olmak üzere çeşitli başlangıç noktalarına götürebilir. Moda endüstrisindeki kuaförler genellikle zaman egzersizi ve stresli durumlarla karşı karşıyadır.

Bir Kuaför ne yapar?

Bir kuaför genellikle kafadaki saçların görünümü, şekillendirilmesi ve bakımı ile ilgili her şeyi ele alır. Kuaför önce müşteriyi dinleyecek ve istenen sonuçları net bir şekilde anladığından ve beklediğinden emin olacaktır. Sık sık fotoğraf ve kuaförler güzellik ve moda dergileri resimleri için istemci tarafından istenen bir görünüm görselleştirmek için başvuruda bulunacak. Müşterilere en son stili veya kesimi sunabilmek için eğitimlerine ve eğitimlerine devam etmelidirler.

Birçok kuaför, en son stilleri ve kesimleri takip etmek için saç yarışmalarına katılır. Bu yarışmalar renklendirme, şekillendirme ve kesme tekniklerini sergiliyor. Salonlar, kuaförleri yarışmalara katılmaya teşvik eder, çünkü ödüllü bir kuaför bir salon için büyük bir tanıtım olacaktır ve kuaför genellikle büyük bir müşteri tabanı kazanacaktır.

Kuaförler tarafından sıklıkla gerçekleştirilen en büyük görev, saçın gerçek kesilmesidir. Yeni bir görünüm arayan ya da sadece bir trim gerektiren müşteriler düzenli olarak bir kuaförün hizmetlerini arayacaktır. Kuaförlük aynı zamanda saç şekillendirme olarak da adlandırılır ve bireyin görünümünü iyileştirmek için saçları istenen şekilde şekillendirme işlemidir. Bir kuaförün mesleğinde bilmesi gereken birçok stil vardır:

 • Kıvırcık stiller ve kıvırcık saçları kesmenin en gurur verici yolunu bilmek
 • Düz stiller ve düz saçların nasıl kesileceğini bilmek
 • Kısa stiller
 • Uzun stiller
 • Düğünler ve resmi etkinlikler için karmaşık up-do stilleri

Saçlara yapılan kimyasal tedaviler saçın görünümünü ve hissini değiştirebilir. Kuaförler kıvırcık saçlara pürüzsüz ve düz hale getiren kimyasal bir gevşetici uygularlar. Kimyasal permalar, aksi takdirde düz saçlarda bukleler veya dalgalar gibi Yarı kalıcı bir stile neden olur. Saç boyama ve vurgulama genellikle mükemmel bir renk oluşturmak için sabır ve kimyasal bilgi gerektirir. Birden fazla renk tonu için renklendirme kuaför için oldukça karmaşık ve sıkıcı olabilir.

Bir kuaför ayrıca saç bakımı alanında uzman olarak görev yapar ve genellikle bilgili oldukları ve müşterilere tavsiye etmek istedikleri ürünleri satar. Bazı kuaförler kendi profesyonel saç bakım ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Kuaförler güzellik ve stil rehberleri için danışman veya editör olarak hizmet verebilir.

Saç restorasyon hizmetleri ve ürünleri alanında daha az yaygın bir kuaförlük alanı vardır. Bir kuaför saç fişleri işlemek için lisanslı ve peruk ve yapay saç şekillendirme sanatında yetenekli olabilir. Peruk şekillendirme de özel eğitim gerektirebilir.

Kuaför nedir?

Bir kuaför, bir kişinin görünümünü geliştirmek veya korumak için saç kesme, boyama ve şekillendirme konusunda uzmanlaşmış bir kişidir. Kuaförler ayrıca kuaför olarak da adlandırılır.

Kuaförlük, yüksek talebi ve operasyon esnekliği nedeniyle birçok kişi için çekici olan saygın ve köklü bir kariyerdir. Bir kuaför bir salon çalışanı veya bağımsız bir yüklenici olarak çalışabilir. Kuaförler hem erkek hem de kadın olabilir ve berberler hala çoğunlukla erkek olarak kabul edilmesine rağmen, cinsiyet klişeleşmiş değildir. En kuaförler becerileri geniş bir yelpazesi var, ama bazı işler gibi teknikleri konusunda uzmanım :

 • Saç boyama ve boyalar
 • Yapay saç uzatma ve örgüleri
 • Kimyasal gevşeme ve düzleştirme
 • Permalar
 • Saç Fişleri
 • Peruk Şekillendirme
 • Örgü

Kuaför Tarihi

Kuaförlük, antik çağlardan günümüze erkekler ve kadınlar tarafından uygulanan saç kesme ve düzenleme geleneği. Erken kayıtlar, eski Asurluların karmaşık kıvırcık saç stilleri giydiğini göstermektedir; buna karşılık, Eski Mısırlılar, hem erkekler hem de kadınlar, başlarını traş ettiler ve peruk taktılar. Süslü ya da basit olsun, kuaförlük hemen hemen her toplum tarafından kullanılmıştır. M. ö. 400’de bazı Yunan kadınları saçlarını boyadı; Roma döneminde ölme ve ağartma yaygındı. Japon kadınlar, karmaşık saç stillerini korumak için vernik (modern saç spreyinin öncüsü) kullandılar. Peruk tarih boyunca moda oldu ve modası geçti.

Antik Roma’nın kadınları tarafından özenle hazırlanmış saç stillerini yaratmada kullanılan ham kıvırma demirinden başlayarak, kuaförlük, saçları yerinde tutmak için basit taraklar ve saç tokalarından saçları kurutmak ve tımar etmek için karmaşık elektrikli cihazlara ve kimyasal işlemlere kadar çeşitli teknolojik aksesuarlarla ilişkilendirildi. 20. yüzyıla gelindiğinde, kuaförün kendisi ve malzeme ve ekipman üretimi, büyük oranlarda bir meslek ve pratik sanat haline gelmişti.